Muhteşem Yüzyıl izlediği bilinen ünlü rapçi Cardi B.'nin Twitter hesabından "Nurbanu'dan nefret ediyorum" paylaşımı olay oldu. Peki Nurbanu kimdir? İşte detaylar

cardi b. nurbanu kimdir cardi b. muhteşem yüzyıl
7.07.2020 17:05:21

Cardi B. ünlü Türk dizisi Muhteşem Yüzyıl'a yaptığı yorumlara bi anda gündem oldu. Gerçek adı Belcalis Almanzar olan rapçi Cardi B., geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımla Muhteşem Yüzyıl dizisinin hayranı olduğunu gözler önüne serdi.

Twitter hesabından konuyla ilgili yeni paylaşımlarda bulunan Cardi B., "Nurbanu'dan nefret ediyorum. Üzgünüm, Hürrem bu!" ifadelerini kullandı. Hürrem Sultan'ı sevdiğini dile getiren 27 yaşındaki rapçi, Şehzade Mustafa'nın ölümüne ise üzüldüğünü açıkladı.

Cardi B.'nin Muhteşem Yüzyıl Nurbanu paylaşımı olay oldu!

Diziyi izlemeye devam eden Cardi B., geçtiğimiz günlerde Halit Ergenç'in canlandırdığı Kanuni Sultan Süleyman karakterini paylaşmıştı. Ünlü rapçinin paylaşımına Halit Ergenç'in eşi Bergüzar Korel'den esprili bir yanıt gelmişti.

"KİMİN KOCASI BU?"

Otomobil kullanırken eşinin rol aldığı dizinin afişine denk gelen Korel, sosyal medyada fenomen olan "Kimin kocası bu?" şarkısıyla Cardi B.'ye esprili bir göndermede bulunmuştu.

Cardi B.'nin Muhteşem Yüzyıl Nurbanu paylaşımı olay oldu!

Paylaşımına "Anlatın ablaya" notunu düşen Bergüzar Korel, ardından sosyal medya hesabından gülücük emojisi ile "Aşkım dur Allah'ını seversen, zaten ortalık karışık" sözlerini yayınlamıştı.

Cardi B.'nin Muhteşem Yüzyıl Nurbanu paylaşımı olay oldu!

TARİHTE NURBANU KİMDİR?

Afife Nurbanu Sultan, Selim'in hasekisi ve Sultan III. Murad'ın annesi. Haseki Hürrem Sultan'ın gelinidir. Kökeni ve nereden geldiği hakkında çeşitli rivayetler vardır. Şehzade Selim'in 1559 Ekim'inde Venedik'e gönderdiği Hasan Çavuş'un senatoda verdiği bilgilere göre adının Cecilia olduğu, Paros adasında Venedikli idareci Nicolò Venier ile Baffo ailesinden Violante'nin kızı olarak doğduğu söylenir ancak bu bilgiler başka kaynakla teyit edilememektedir. Bir başka rivayette, 1537'de savaş esnasında Venedik idaresindeki Korfu adasından Grek bir ailenin kızıyken esir alındığı ve adının Kali olduğu söylenir.

I. Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından saraya alınarak eğitime yollandı. Daha sonraki yıllarda kendisine Haseki Hürrem Sultan tarafından Nurbanu yani "ışık saçan kraliçe" adı verilerek II. Selim ile evlendirildi. İlk adı Afife ise "namuslu" anlamına gelmektedir. Henüz on yaşındayken Osmanlı korsanları tarafından kaçırılan Nurbanu Sultan zekasıyla Hürrem Sultan'ın ilgisini çekmiş ve onun tarafından Manisa sancağına eğitime yollanmıştır. Döndüğünde ise güzelliğiyle de Hürrem Sultan'ın beğenisini kazanmayı başaran Nurbanu Sultan Şehzade Selim ile evlenir ve Hürrem Sultan'ın gelini olur. Şehzade Selim'in Nurbanu'nun aşkıyla yazdığı şiirler Divan Edebiyatı'nın en güzel örnekleri arasında yer alır.

Selim tüm kardeşlerinin ölümüyle önce Kanuni Sultan Süleyman'nın varisi, daha sonra da 29 Eylül 1566 tarihinde I. Süleyman'ın vefat etmesi üzerine Osmanlı Padişahı oldu. Selim'in 21 Aralık 1574 tarihinde ölümü üzerine ise, Nûr-Banû Sultan'ın oğlu Murat'ın Osmanlı tahtına çıkmasıyla, Nûr-Banû Sultan da Valide-i Atik Sultan unvanını aldı. "Atik" eski anlamına gelmektedir; ilk ve en büyük valideyi kasteder. Bazı tarihçilere göre cariyelikten gelerek "Valide Sultan" unvanını alan ilk kişidir. Bundan dolayı "atik" unvanını aldığı düşünülür.


cardi b. nurbanu kimdir cardi b. muhteşem yüzyıl


Yorumlar
Yorum yap