Hamilelikte neden horlanır? Bebekler, çocuklar neden horlar? soruları oldukça merak edilen konulardan birisidir. İşte bu soruların cevapları ve önleme yöntemleri

horlama hamilelikte horlama bebek horlaması
17.07.2020 17:02:08

Anne adayları ve bebeği olan annelerin en çok karşılaştığı sorunlardan birisi horlamadır. Bu nedenle hamilelikte neden horlanır? Bebekler, çocuklar neden horlar? sorularının cevapları oldukça merak edilmektedir. İşte bu konuda tüm merak edilenler ve çözüm yolları

HAMİLELİKTE NEDEN HORLANIR?

Gebelik döneminde anne adayının vücudunda önemli değişiklikler meydana gelir. Hızla kilo alan anne, özellikle gebeliğin son aylarında hareketlerinde ve uyumakta zorluk çekmeye başlayabilir. Hızla büyüyen karın bölgesi zamanla özellikle sırt üstü yatmayı da imkansız hale getirir. Tüm bu rahatsızlıklar da neticede horlamaya neden olabilir. Öte yandan, hamilelikte salgılanan hormonlar da horlamaya neden olabilir.

Gebelik döneminde hormonların değişimi nedeniyle kadınların burun mukozasında tıkanıklıklar ve şişme oluşabilir. Sinüzit benzeri bir rahatsızlığa sebep olan bu tıkanıklıklar, zamanla sürekli hale gelip devamlı bir horlamaya dönüşebilir. Burunda meydana gelen şişlik ile birlikte uyku sırasında horlama sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır.

Hamilelik döneminde vücudun şeklinin hızla değişmesi ile birlikte ilk üç aydan sonra kilo alımında artış görülür. Esasında anne adayı yanlış bilinçten ötürü alması gerekenden daha fazla kalori alarak kilosunun hızla artmasına neden olur. Böylece vücut çok hızlı bir şekilde taşıyabileceğinden daha fazla kilo almış olur. Vücudun çeşitli bölgelerinde yayılım gösteren bu kilolar vücudun ağırlaşmasına ve yorgun düşmesine neden olmakla birlikte horlamayı arttırır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi horlama hamilelik döneminde burun tıkanıklığından veya hızlı kilo alımından kaynaklı olabilir. Ancak horlamanın artması hem anneyi hem de bebeği sağlık açısından olumsuz yönde etkiler. Horlama, uyku apnesine de neden olabilir. Uyku apnesi ile birlikte kısa süreli nefes alma problemi yaşanır ve bunun sonucunda vücutta bulunan oksijen düzeyi düşebilir. Normalde uyku apnesi kronik hale geldiği zaman tehlike arz eder; hamilelik döneminde de vücudun yetersiz oksijen alımı bebeğe giden oksijenin düşmesine neden olabilir ve bebekte de ciddi sağlık problemlerini tetikleyebilir. Bunun dışında gebelikte horlamanın gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) ve preeklampsi gibi ciddi gebelik sorunlarına da işaret edebileceği biliniyor. Normalden çok fazla horlama şikayetiniz başladığında doktorunuzu bu durumla ilgili bilgilendirmeniz bu açıdan önem taşır.

HAMİLELİKTE HORLAMA NASIL ÖNLENİR?

Hamilelikte horlama, özel bir tedavi gerektirmeyen durumlarda aşağıdaki basit yöntemlerle önlenebilir ya da azaltılabilir:

Uyurken burun deliklerinin daha açık kalmasını sağlayan burun bantları kullanılabilir.
Yatak odasında hava nemlendirici çalıştırılması, solunum yollarının nemli kalmasını sağlayarak solunumu kolaylaştırır ve horlamayı önler.
Sırt üstü yatmaktan kaçınılması, mümkün olduğunca sol tarafa doğru yatılmalıdır.
Yastıklar ve uygun olan diğer desteklerle baş, vücuttan yukarıda olacak şekilde uyunduğunda horlama şikayeti önemli ölçüde azalır.
Aşırı kilo alımından kaçınmak gerekir.

BEBEKLER, ÇOCUKLAR NEDEN HORLAR?

Bebeklerin gürültülü bir biçimde nefes alması gayet sık görülen bir durumdur. Yetişkinlere kıyasla dar olan nefes yolları ve genel olarak salgıladıkları mukus benzeri salgılar hava yolunu daraltarak bebek nefeslerinin biraz gürültülü olmasına neden olur. Bebeğinizin özellikle yatar pozisyonda nefeslerinin gürültülü olması hatta ve hatta hırıltıların nefesine eşlik etmesi son derece normaldir.

Bununla beraber horlama seviyesinde bir nefes gürültüsü bebeğinizin hava yolunun olması gereken kadar açık olmadığını ve nefes almakta zorluk geçtiğini gösterebilir.

Hamilelikte neden horlanır? Bebekler, çocuklar neden horlar?

BEBEKLER HORLAMA NASIL ENGELLENİR?

Eğer bebeğiniz horluyorsa ve nefes almakta güçlük çektiğini düşünüyorsanız bu adımları izleyebilirsiniz:

Bebeğinizin burnunu temiz tutun. Eğer herhangi bir burun tıkanıklığı varsa bunu bebeklerin burnunu temizlemek için özel hazırlanmış emiciler ve çocuk doktorunuzun önereceği bir burun damlası ile açabilirsiniz.
Bebeğinizin hava yolunu buhar ile açın. Bebeğinize sıcak bir banyo yaptırmak burnunun ve hava yolunun açılmasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizin oda havasının çok kuru olması durumunda bir hava nemlendiricisi kullanarak odayı nemlendirebilirsiniz; bu da bebeğinizin hormalasını azaltacaktır.
Horlamanın bir sebebi de alerjilerdir. Bebeğinizin odasının tozunu almak, evcil hayvan tüyü vb. alerjenlerden arındırmak da atabileceğiniz adımlardan biridir.

 

 


horlama hamilelikte horlama bebek horlaması


Yorumlar
Yorum yap