Tansiyonu ne düşürür? Nasıl düşürülür? Düşürme yöntemleri nelerdir? Yüksek tansiyona ne iyi gelir? sorularının merak edilen cevapları haberimizde

tansiyon yüksek tansiyon yüksek tansiyonu ne düşürür
12.07.2020 19:42:54

Yüksek tansiyon birçok kişinin yaşadığı ortak bir sağlık sorunudur. Günlük hayatımızda bizi oldukça etkileyen bu duruma çözğm bulmak isteyen kişiler tansiyon düşürme yöntemlerini araştırmaktadırlar. Biz de sizler için haberimizde bu konuya yer  verdik. İşte tansiyonu ne düşürür? Nasıl düşürülür? Düşürme yöntemleri nelerdir? Yüksek tansiyona ne iyi gelir?  sorularının cevapları vedaha fazlası

TANSİYONU NE DÜŞÜRÜR?  NASIL DÜŞER?

Tansiyon yükselmesi anında yapılması gerekenler;
▪ Bilinen en eski ve etkili yöntem limonlu su içmektir. Bir bardak suya bir tane limon sıkıp içmeniz, tansiyonunuzu düşürmede etkili olacaktır.
▪ Tansiyonunuz yükseldiğinde başınızı soğuk su ile yıkamanız, sinirleri uyararak tansiyonunuzun düşmesini sağlayacaktır. Buz gibi değil, normal soğuklukta su ile yıkamanız gerekmektedir.
▪ Sarımsak; limona oranla daha kısa sürede tansiyonunuzun düşmesini sağlayacaktır.
▪ Nar ve nar suyu tüketin; yükselen tansiyonunuzun düşmesini ve dengede kalmasını sağlayacaktır.
▪ Kekik; suyunu kaynatarak içebileceğiniz kekikte tansiyonu düşürmektedir.
▪ Greyfurt suyu; limon gibi aynı cinsten olduğundan dolayı tansiyonu düşürmektedir. Fakat tansiyon ilacı kullanmadığınız takdirde içmeniz fayda sağlayacaktır. Çünkü kullandığınız ilaç ile etkileşime geçebilmektedir.
Yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişiler; eğer uzun süreli ve devamlı bir durum söz konusu değilse yedikleri besinlere, içeceklerine ve egzersiz yapmaya dikkat ederek kontrol altında tutulmasını sağlayabilmektedirler. Yüksek tansiyon devamlı oluşuyorsa; düzenli yemek ve egzersiz haricinde doktorun önerdiği ilaçlar ile de desteklenmektedir.

TANSİYON DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ NELERDİR? YÜKSEK TANSİYONA NE İYİ GELİR?

Tansiyon nasıl düşer sorusuna verilecek diğer bir yanıt ise tüketeceğiniz besinlerde yapacağınız özel tercihler olacaktır. Tansiyon düşürmeye yarayan yiyecekleri sizler için hazırladık, göz atmadan geçmeyin.

Nane çayı

Nane çayı tansiyon üzerinde mucizevi etkilere sahip ürünler arasında yer alıyor. Bir bardak kaynar su içine birkaç dal nane atarak çayı hazırlayabilir ve günlük 1-2 bardak biçiminde tüketim yapabilirsiniz.

Muz

Yapılan araştırmalara göre yüksek oranda potasyum içeren ürünler tansiyonun düşürülmesinde büyük bir etkiye sahip. Muz yüksek oranda potasyum içeren ürünlerin başında geliyor.

Pancar suyu

Tansiyon nasıl düşer merak ediyorsanız sık sık pancar suyu tüketmeniz tavsiye ediliyor. Pancar suyunun tansiyonu düşürme özelliği ise içeriğinde yer alan nitrat içeriğinden kaynaklanıyor.

Nar

Güçlü bir antioksidan olan nar içeriğinde bol miktarda C vitamini ve polifenoller olması nedeniyle kan dolaşımını rahatlatıyor ve tansiyonun düşmesinde etkili olan bir ürün. Uzmanlar yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin günde bir bardak nar suyu içmesini tavsiye ediyor.

Limon

Düzenli limon tüketimi yaparak tansiyonunuzun dengede kalmasını ve yükselmesini önleyebilirsiniz. Kullanım için bir bardak suyun içine yarım limon sıkın ve her sabah aç karnına için.

Sarımsak

Tansiyon nasıl düşer sorusunu merak edenler için en etkili yiyecek olarak sarımsak tavsiye edilmektedir. Sarımsak tüketiminin en önemli özelliği ise tansiyonu en hızlı düşüren yöntem olmasıdır.

YÜKSEK TANSİYON KAÇTIR?

Tansiyon yüksekliği; tansiyonun 118/110 mmHg şeklinde görüldüğü durumlardır. Müdahale edilip düşürülmediği takdirde beyin kanaması ve inmelere neden olabilmektedir.

YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tansiyonun yükselmeye başladığını şu belirtilerden anlayabilmekteyiz; baş ağrısı, ense ağrısı, baş dönmesi, çift veya bulanık görme, kulak çınlaması, burun kanamaları, düzensiz kalp atışları ve nefes darlığı olarak görülebilmektedir.

Yüksek tansiyon için değerlerden birinin yüksek olması tanı konması için yeterli olmaktadır. Uzun süre boyunca devam eden hipertansiyon ilerleyen zamanlarda kişi de kalp- damar rahatsızlıklarını ortaya çıkarabildiği için düzende tutulması sağlanmaktadır.


tansiyon yüksek tansiyon yüksek tansiyonu ne düşürür


Yorumlar
Yorum yap