Yabancı Dil Sınavı olan YDS için YDS kaç yıl geçerli? e-YDS geçerlilik süresi ne kadar ÖSYM? soruları araştırılmaya başlandı. İşte Resmi Gazete'ye göre cevabı

YDS e-yds YDS kaç sene geçerli
8.08.2020 17:26:26

ÖSYM tarafından yapılan ve birçok alanda kullanılabilen YDS / e-YDS sınav puanlarının ne kadar geçerli olduğu merak edilmektedir. Bundan dolayı internette YDS kaç yıl geçerli? YDS / e-YDS geçerlilik süresi ne kadar ÖSYM? sorularının cevapları merak edilmektedir. Siz de bu soruları cevaplarını merak ediyorsanız işte detaylar

YDS KAÇ YIL GEÇERLİ? YDS / e-yds GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

Sınavın geçerlilik süresi açıklandığı tarihten itibaren doktora başvuruları için beş yıldır. Bunun dışında doçentlik, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman, yüksek lisans başvurusu gibi başvurularda sınav geçerliliği açısından bir süre kısıtlaması mevcut değildir. Her zaman kullanılabilir. Seviyesini yükseltmek isteyen adaylar tekrar sınava girebilir. Kamu kurumlarında çalışanlar için ise dil sınavının açıklandığı tarihten sonra beş yıl geçmesi halinde dil tazminatı ödenir ancak alınan puan seviyesi bir alt seviyeye düşürülür.

YÖKDİL Mİ KOLAY YDS Mİ? TIKLAYINIZ

YDS YILDA KAÇ KERE YAPILIR? TIKLAYINIZ

YDS kaç yıl geçerli? YDS / e-YDS geçerlilik süresi ne kadar ÖSYM?

YDS / e-YDS YILDA KAÇ KEZ YAPILMAKTADIR?

YDS yılda sonbahar ve ilkbahar olmak üzere  iki kere yapılırken e-YDS hemen hemen bir yılın her ayında yapılmaktadır. 

YDS’ye yılda iki kere girebilirken e-YDS’ye her ay girebilirsiniz. e-YDS için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Sınava girdikten hemen sonra diğer e-YDS’ye de girilebilmektedir. YDS’ye girdikten sonra da diğer e-YDS’lere de girebilirsiniz.

YDS ya da e-YDS girmek isteyen adaylar için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Dilediğiniz sınava dilediğiniz zaman girebilir kendinizi deneyebilirsiniz.

YDS ÇIKMIŞ SORULAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

YDS SINAVI KAÇ SORU? TIKLAYINIZ

YDS'DEN 50 ALMAK İÇİN KAÇ NET GEREKİR?

YDS HER SORU KAÇ PUAN? TIKLAYINIZ

YDS'YE KİMLER GİREBİLMEKTEDİR?

– Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.

– Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.

– Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler.

– Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

– Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar.

– Kamu personeli olmak amacıyla KPSS'ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

– Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da, yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen üniversite ya da yüksek okul mezunları.


YDS e-yds YDS kaç sene geçerli


Yorumlar
Yorum yap