YDS sınavı nedir? Ne işe yarar? YDS'ye kimler girebilir? soruları bu sınavla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kişilerce araştırılmaya başlandı. İşte cevaplar ve detaylar

YDS yds nedir kimler başvurabilir
8.08.2020 17:19:02

En çok adı duyulan sınavlardan birisi olan YDS bazı vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Bundan dolayı internette YDS sınavı nedir? Ne işe yarar? YDS'ye kimler girebilir?  soruları araştırılmaktadır. Siz de bu konuyu merak ediyorsanız işte cevapları ve daha fazlası

YDS SINAVI NEDİR?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) talimatı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan ve ÜDS, KPDS, ve KPSS Yabancı Dil sınavlarının kaldırılmasının ardından bu sınavların yerini alan yabancı dil sınavıdır. YDS’de, yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test yöntemi uygulanır.

YDS KAÇ YIL GEÇERLİ? TIKLAYINIZ

YÖKDİL Mİ KOLAY YDS Mİ? TIKLAYINIZ

YDS NE İŞE YARAR?

 • YDS yüksek lisans programlarına giriş için kullanılabilir. Sınava yapılan başvurular en çok yüksek lisans eğitimine giriş için yapılmaktadır. 
 • Doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylar YDS ‘ye girmek zorundadır.
 • TUS ve DUS sınavına girecek adayların yabancı dil yeterliliği koşulunu sağlamak için YÖKDİL, YDS veya TIPDİL sınavlarından birine girmesi şarttır. YDS sonuçları TUS ve DUS sonuçları ile birlikte değerlendirilebilir.
 • ÖSYM tarafından Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) kapsamında alan sınavı yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında geçerli olacak KPSS puanının hesaplanmasında YDS sonuçları kullanılmaktadır.
 • Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda YDS puanları kabul edilmektedir.
 • Yurt dışında bir yükseköğretim programını bitirenlerin diploma denklik işlemlerinde YDS sonuçları kullanılabilmektedir.

YDS ÇIKMIŞ SORU VE CEVAPLAR İÇİN TIKLAYINIZ

YDS SINAVI KAÇ SORU? TIKLAYINIZ

YDS sınavı nedir? Ne işe yarar? YDS'ye kimler girebilir?

YDS'YE KİMLER GİREBİLİR?

Yabancı Dil Sınavına (YDS) aşağıdaki adaylar başvurabilir;

 • Üniversitelerde Doçentlik, Doktora ve Sanatta yeterlilik isteyen adaylar
 • Yüksek lisans programlarına girecek üniversiteden lisans derecesi ile mezun olan adaylar
 • Üniversitelerde lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta olan üniversite öğrencilerinden yüksek lisans veya doktora programlarına devam etmek isteyen adaylar
 • Herhangi bir kamu kuruluşunda çalışan ve dil tazminatı veya yurtdışı görevlendirme nedeni ile yabancı dil bilgisi seviyesi belgesine ihtiyaç duyan adaylar
 • Özel sektörde çalışan (bankalar v.s.gibi) ve yabancı dil tazminatından faydalanmak isteyen adaylar
 • TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) veya DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı) sınavlarına girecek adaylar
 • Kamu personeli olmak amacı ile KPSS’ye girecek adaylardan başvuracakları kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyen adaylar.

YDS'DEN 50 ALMAK İÇİN KAÇ NET GEREKİR? TIKLAYINIZ

YDS HER SORU KAÇ PUAN? TIKLAYINIZ

YDS VE e-YDS FARKI NEDİR?

YDS ile e-YDS arasındaki tek fark; e-YDS'nin bilgisayar üzerinden yapılmasıdır. Sınav soruları, sınav süresi, sonuçların geçerlilik durumu vs. gibi tüm konularda her iki sınav da tamamen aynıdır.

YDS sınavı nedir? Ne işe yarar? YDS'ye kimler girebilir?

YDS YILDA KAÇ DEFA YAPILIYOR?

YDS sınavı senede 3 kez yapılmaktadır. İlk sınav “İlkbahar YDS Sınavı” (YDS/1), ikinci sınav ise “Sonbahar YDS Sınavı” (YDS/2), üçüncü sınav “Kış YDS Sınavı” (YDS/3) olarak geçmektedir.

YDS PUAN SEVİYELERİ NASILDIR?

YDS seviyeleri adaylar için 100 tam puan üzerinden aşağıdaki şekilde seviyelere ayrılmaktadır:

A Seviyesi: 90 - 100 arasındaki puanlar,

B Seviyesi: 80 - 89 arasındaki puanlar,

C Seviyesi: 70 - 79 arasındaki puanlar,

D Seviyesi: 60 - 69 arasındaki puanlar,

E Seviyesi: 50 - 59 arasındaki puanlar.


YDS yds nedir kimler başvurabilir


Yorumlar
Yorum yap