Yabancı dil sınavı olan YDS sınavı için en çok merak edilen sorulardan birisi de senede kaç defa yapılacağıdır. İşte YDS yılda kaç kere yapılıyor? sorusunun cevabı

YDS YDS sınavı yılda kaç defa yapılır YDS senede kaç kez
8.08.2020 19:43:56

YDS sınavına birden fazla girmek isteyenler ama bu sınavın kaç defa yapıldığı konusunda bir bilgi sahibi olamayanlar  internette YDS yılda kaç kere yapılıyor? sorusunun cevabını araştırmaktadırlar. İşte bu konudaki detaylar

YDS YILDA KAÇ KERE YAPILIR?

 YDS sınavı senede 3 kez yapılmaktadır. İlk sınav “İlkbahar YDS Sınavı” (YDS/1), ikinci sınav ise “Sonbahar YDS Sınavı” (YDS/2), üçüncü sınav “Kış YDS Sınavı” (YDS/3) olarak geçmektedir.

Ancak 2020'de YDS sınav tarihleri  COVID-19 nedeniyle değişikliğe uğramıştır.  2020- YDS/1 27 Eylül 2020 tarihine ertelenmiş 2020-YDS/2 tarihi ise henüz belirlenmemiştir.

YDS sınavının yıl içinde yapılma sayıları ile ilgili Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer önemli bir açıklama yapmıştı.  Özer, ÖSYM olarak en büyük hedeflerinin her bir sınav türü için iki sınav arasındaki bekleme süresini kısaltmak, dolayısıyla yıl içerisinde sınavın tekrar sayısını artırmak olduğunu bildirmişti. Bu hedefe YDS için ulaştıklarını vurgulayan Özer, şunları kaydetmişti: "Yılda iki kez yapılan YDS sayısı üçe çıkmış oldu.YDS'yi 2019'da dörde çıkartmayı hedefliyoruz. Diğer sınav türleri için de sınav takvimimizin elverdiği ölçüde bunu yapabilmeyi hedefliyoruz. Böylece adaylar bir şekilde önceki sınavları kaçırmışlarsa veya yeni bir skora ihtiyaç duyduklarında uzun süre beklemek zorunda kalmayacaklar." 

YÖKDİL Mİ YDS Mİ DAHA ZOR? TIKLAYINIZ

YDS SINAVI KAÇ SORU? TIKLAYINIZ

YDS'DEN 50 ALMAK İÇİN KAÇ NET GEREKİR?

YDS HER SORU KAÇ PUAN? TIKLAYINIZ

YDS ÇIKMIŞ SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YDS NEDİR?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) talimatıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen merkezi bir dil sınavıdır.

YDS DİL SEVİYELERİ NASILDIR?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS / e-YDS) yabancı dil seviye puanları aşağıdaki gibidir.
90-100 arasında puan alanlar (A) seviyesi
80-89 arasında puan alanlar (B) seviyesi
70-79 arasında puan alanlar (C) seviyesi
60-69 arasında puan alanlar (D) seviyesi
50-59 arasında puan alanlar (E) seviyesi


YDS YDS sınavı yılda kaç defa yapılır YDS senede kaç kez


Yorumlar
Yorum yap