YÖKDİL nedir? Ne işe yarar? YÖKDİL'e kimler girebilir? soruları bu sınavı merak edenler tarafından araştırılmaya başlandı. İşte detaylar

YÖKDİL nedir yökdil'e kimler başvurabilir
21.07.2020 19:54:28

YÖKDİL sınavı hakkında detaylar merak edilmektedir. Siz de YÖKDİL nedir? Ne işe yarar? YÖKDİL'e kimler girebilir? sorularını merak ediyorsanız işte detaylar

YÖKDİL NEDİR?

YÖKDİL, YÖK (Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı) koordinatörlüğünde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen fakat 2019 yılı sonbaharından itibaren artık "ÖSYM" tarafından ne YÖK'ün koordinasyonunda, "Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler" alanlarında uygulanmaya devam eden bir yabancı dil sınavıdır.

YÖKDİL Mİ KOLAY YDS Mİ? TIKLAYINIZ

YÖKDİL NE İŞE YARAR?

- Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvurularda (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman, çevirici)

-Yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak için yapılan başvurularda

-Doçentlik sınav başvurusunda

-Yabancı dille eğitim verilen üniversitelerde aranan dil kriterlerinde kullanılır

YÖKDİL'E KİMLER BAŞVURABİLİR?

YÖKDİL sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar başvurabilir.

YÖKDİL VE YDS ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

YDS, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinde de yapılmaktadır. YÖKDİL ise Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde uygulanmaktadır.

Yukarıda yer alan bilgilere baktığımızda iki sınav arasında bariz bir farklılık bulunmamaktadır. Bu yüzden, dil puanı almak isteyen kişiler tercihlerine göre hangi sınava gireceğine karar vermelidirler. Alan bazlı yabancı dil sınavında daha başarılı olacağınız düşünen adayların YÖKDİL’e, genel yabancı dil bilgisinin daha yeterli olduğunu düşünen adayların da YDS’ye girmesi uygun olacaktır.

YÖKDİL PUANININ GEÇERLİLİĞİ KAÇ YILDIR?

Yüksek lisans ve doktora başvurularında kullanılacak puanın geçerlik süresi 5 yıldır. Öğretim üyeleri ile doçentlik başvurularında YÖKDİL puanının aynen YDS gibi belirli bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.


YÖKDİL nedir yökdil'e kimler başvurabilir


Yorumlar
Yorum yap